WKSiI.526.1.2022
Toruń, 10 marca 2022 r.
Szanowni Państwo!
Prezesi, Przewodniczący, Członkowie Zarządu,
Wolontariusze, Przedstawiciele toruńskich
organizacji pozarządowych
Z wielkim bólem i żalem obserwujemy sytuację narodu ukraińskiego napadniętego przez imperatora ze Wschodu. Wywołany tą agresją exodus ludności cywilnej, głównie kobiet i dzieci, postawił przed nami trudne zadanie zapewnienia uciekinierom wojennym schronienia oraz zaspokojenia ich podstawowych potrzeb życiowych. Od kilkunastu dni Miasto Toruń prowadzi aktywne działania na rzecz przybywających do nas obywatelek i obywateli Ukrainy - zarówno w zakresie zlecanym przez administrację państwową, jak i w ramach zadań własnych samorządu, w tym także prowadzonych we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Prowadzimy zbiórki darów rzeczowych, udostępniamy administracji państwowej miejsca noclegowe do wykorzystania, udostępniamy pozarządówkom miejsca do gromadzenia, sortowania i pakowania darów, prowadzimy punkty informacyjne dla uchodźców, przyjmujemy do szkół ukraińskie dzieci i młodzież, pośredniczymy w poszukiwaniu zatrudnienia, udostępniamy nieodpłatnie możliwości korzystania przez uchodźców z komunikacji miejskiej, organizujemy zajęcia animacyjno-kulturalne i sportowe, zapewniamy pomoc psychologiczną, tworzymy bazy osób prywatnych deklarujących różnego rodzaju pomoc, itd.
Liczba przebywających w Toruniu uchodźców z dnia na dzień wzrasta, w coraz szybszym tempie. Spodziewamy się, że w naszym mieście zatrzyma się i będzie objętych pomocą wiele tysięcy osób z Ukrainy. W tym trudnym momencie niezwykle ważne jest połączenie sił, wspólne zaangażowanie. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o włączenie się w instytucjonalne działania pomocowe prowadzone przez miasto Toruń. Zwracam się z prośbą do toruńskich organizacji pozarządowych, zarówno do tych, które już są aktywne i pracują na rzecz Ukrainy - za co serdecznie dziękuję, ale również do tych, które mają jeszcze niewykorzystany w pełni potencjał, o wsparcie wolontariackie, w szczególności w zakresie:
- pełnienia dyżurów w Punkcie Informacyjnym na Dworcu Głównym PKP w Toruniu (istotna jest znajomość języka ukraińskiego);
- tłumaczeń na język ukraiński oraz z ukraińskiego na polski, np. przy załatwianiu spraw urzędowych;
- pracy przy prowadzonej przez miasto zbiórce rzeczowej - prace związane z przyjmowaniem darów, segregacją rzeczy, pakowaniem i opisywaniem kartonów, przygotowaniem i wydawaniem zestawów potrzebującym).
Organizacje i osoby chcące pomóc w ramach wolontariatu proszę o zgłaszanie się mailowo na adres: torunukrainieum [dot] torun [dot] pl lub k [dot] dudaum [dot] torun [dot] pl,
ze wskazaniem:
- imienia i nazwiska,
- nazwą organizacji pozarządowej,
- telefonu kontaktowego,
- zakresu możliwej pomocy woluntarystycznej,
- terminu oferowanej pomocy.
Miasto każdemu wolontariuszowi zapewnia ubezpieczenie NNW oraz potwierdzenie zaangażowania wolontariusza w działania pomocowe prowadzone przez samorząd Torunia w ramach akcji „Toruń Ukrainie”.
W miarę potrzeb, które z każdym dniem rosną, będziemy na bieżąco kontaktować się z osobami, które zgłosiły swój akces i ustalać szczegóły związane z wykorzystaniem Państwa zaangażowania.
W przypadku pytań zachęcam do kontaktu z p. Krzysztofem Dudą – inspektorem w Wydziale Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia
(tel. 56 611 86 81, e-mail: k [dot] dudaum [dot] torun [dot] pl).
PREZYDENT MIASTA TORUNIA
Michał Zaleski
/-/