Wspólnie o programie - ostatnia faza konsultacji

Informacje
Ikonki garficzne typu żarówka, zębatki, monitor komputera w kolorze białym, żóltym, turkusowym, niebieskim na garnatowym tle, na dole na łososiowym tle tekst Rozmawiamy o Programie współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2022 r.

Wspólnie o programie - ostatnia faza konsultacji

Prezydent Miasta Torunia informuje o rozpoczęciu ostatniej fazy konsultacji społecznych Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2022 r.

W ramach tego etapu można jeszcze wnosić uwagi do projektu dokumentu, który powstał w procedurze partycypacyjnej zrealizowanej przez Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia oraz Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia, przy udziale toruńskich organizacji pozarządowych i działów urzędu współdziałających z organizacjami pozarządowymi.
 
W ramach tworzenia programu odbyły się już następujące działania:

  • w dniu 14 lipca 2021 r. ogłoszono konsultacje społeczne programu,
  • mailowo zaproszono organizacje pozarządowe współpracujące z miastem do udziału w konsultacjach,
  • w dniu 22 lipca  br. przeprowadzono zdalne spotkanie konsultacyjne pn.: „Wspólnie
  • o programie”,
  • 19 sierpnia 2021 r. zorganizowano zdalne spotkanie robocze pracowników działów Urzędu Miasta Torunia i Gminy Miasta Toruń koordynujących realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe,
  • 6 września br. Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia omówiła założenia programu, przeanalizowała uwagi i sugestie zgłoszone podczas spotkania konsultacyjnego.

Zgłaszane podczas spotkania konsultacyjnego „Wspólnie o programie” uwagi dotyczyły przede wszystkim:

  1. Dodatkowego wsparcia w 2022 r. grup, które szczególnie odczuły skutki pandemii (zwłaszcza izolację), tj. dzieci i młodzież oraz osoby starsze. Wskazywano na priorytety jakim jest wsparcie psychologiczne tych grup, psychoedukacja, pomoc terapeutyczna, praca z całą rodziną, działania mające na celu budowanie pozytywnych emocji, przeciwdziałanie samotności. - Zadania te uwzględnione są w projekcie programu, a wsparcie dzieciaci i młodzieży przeniesiono z drugiego priorytetu zadań publicznych do zadań wskazanych do realizacji w pierwszej kolejności (§ 8 ust. 1 pkt 4).
  2. Wsparcia aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami, prowadzenia działań ułatwiających start zawodowy absolwentów z niepełnosprawnościami oraz pomoc w zatrudnianiu osób z zaburzeniami psychicznymi bez stopnia niepełnosprawności, będących po długotrwałym leczeniu (np. depresji). - Zadanie to uwzględnione jest w projekcie dokumentu jako priorytet pierwszego rzędu.
  3. Problemów związanych z masowymi eksmisjami po zakończeniu pandemii wirusa SARS-CoV-2. - Zadanie wykracza poza konsultowany program.
  4. Rezygnacji z wersji papierowej potwierdzeń złożenia oferty konkursowej.  - Uwaga nie dotyczy dokumentu programu, lecz procedury postępowań konkursowych. Propozycja zostanie uwzględniona w ogłoszeniach konkursowych.
  5. Zmniejszenia poziomu wymaganego wkładu własnego do projektów. - Propozycja dotyczy procedury postępowań konkursowych i wykracza poza konsultowany dokument. Poziom wkładu własnego jest ustalany na etapie tworzenia ogłoszeń konkursowych i jest różnicowany w zależności rodzaju i specyfiki zadania. Uwaga zostanie przeanalizowana przy tworzeniu ogłoszeń konkursowych.
  6. Stosowania klauzul społecznych przy zamówieniach publicznych. - Jednym z celów szczegółowych programu jest wspieranie i promocja działalności podmiotów ekonomii społecznej. Zapis uwzględniono w §7 pkt.8 projektu dokumentu. W dniu 22 września 2021 r. Prezydent Miasta Torunia przyjął zarządzenie Nr 247/2021 w sprawie zasad udzielania zamówień publicznych w Urzędzie Miasta Torunia uwzględniające aspekt klauzul społecznych.
  7. Pozostawienie kosztów administracyjnych zadań publicznych na  niezmiennym poziomie. - Uwaga nie dotyczy dokumentu, a procedury postępowań konkursowych. Propozycja zostanie uwzględniona w ogłoszeniach konkursowych.

Ponadto, w  projekcie programu na rok 2022:

  1. doprecyzowano tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert konkursowych w zakresie rozwoju sportu - zasady reguluje uchwała Nr 936/10 Rady Miasta Torunia z dnia 4 listopada 2010 r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu przez Gminę Miasta Toruń z późn. zm. (§ 18 ust. 6),
  2. wykreślono zadania (w § 8 ust. 3):

a) „promocja marki Toruń w kraju i za granicą” – co nie ogranicza współpracy miasta z organizacjami w tym zakresie, działania te mogą być wspierane w ramach ogólnego zadania pn. „turystyka i krajoznawstwo”;

b) wspieranie organizacji pozarządowych poprzez dofinansowanie wkładu własnego do projektów realizujących zadania własne gminy, finansowanych z funduszy Unii Europejskiej i innych źródeł zagranicznych oraz z funduszy krajowych” – powodem było powtarzające się, znikome zainteresowanie konkursem przez organizacje, a środki zostaną przeznaczone na realizację innych zadań publicznych.  


Napisz do nas
Końcowe uwagi do projektu można zgłaszać do dnia 27 października 2021 r.:
•    za pomocą poczty elektronicznej, na adres: m [dot] skibickaatum [dot] torun [dot] pl.

Osoba do kontaktu:
Małgorzata Skibicka – pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi (T: 56 611 87 24, E: m [dot] skibickaatum [dot] torun [dot] pl)
________________________________________
 

Do pobrania:
•    Projekt Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w  2022 r., przekazany do ostatniej fazy konsultacji społecznych
•    Formularz uwag do programu

Po rozpatrzeniu ewentualnych uwag, końcowy projekt programu zostanie przedstawiony Radzie Miasta Torunia przez Prezydenta Miasta Torunia na sesji w dniu 18 listopada 2021 r.

/-/