Nabór na Partnera spoza sektora finansów publicznych

Informacje
Widok Toruńskiej Starówki z lotu ptaka

Gmina Miasta Toruń ogłasza otwarty nabór na Partnera spoza sektora finansów publicznych w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu "Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO- etap III" w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Priorytetu FENX.07 Kultura, Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej.


Celem tworzonego projektu jest zachowanie, rozwój oraz promocja dziedzictwa kulturowego obszaru Zespołu Staromiejskiego w Toruniu, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwiększenie dostępu do zasobów kultury, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami oraz poprawa obsługi ruchu turystycznego i rozwijanie turystki kulturowej. Realizacja projektu ma na celu przywrócić unikalne wartości i oryginalny wizeruek kolejnych zabytków architektury na Starówce. Celem projektu jest poszerzenie oferty kulturalnej oraz wykorzystanie potencjału toruńskich zabytków do stworzenia markowego produktu turystycznego Torunia. Dla osiągnięcia wspólnego celu oraz ze względu na szeroki zakres planowanych prac konserwatorsko-remontowych na obszarze Zespołu Staromiejskiego zostanie nawiązane partnerstwo projektowe.
Rezultatem projektu będzie wzrost udziału społeczeństwa w życiu kulturalnym, rozwój usług wykorzystujących nowoczesne technologie w zakresie prezentacji oferty turystycznej oraz wsparcie procesu transformacji cyfrowej. Bezpośrednio realizacja zadań projektowych wpłynie na wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem obiektach dziedzictwa kulturowego oraz stanowiących atrakcje turystyczne.
 


Celem partnerstwa jest wspólne przygotowanie projektu, aplikowanie o dofinansowanie oraz realizacja projektu dotyczącego przeprowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, renowacyjnych oraz prac remontowo-modernizacyjnych w obiektach zabytkowych na terenie Zespołu Staromiejskiego oraz zwiększenia dbałości o miejsca, a także obiekty ważne i ciekawe z punktu widzenia kultury i turystyki. Podjęte wspólne działania mają wpłynąć na podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego, wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i stanowiących atrakcje turystyczne.


Partnerami mogą być (zgodnie z Szczegółowym Opisem Priorytetów dla FEnIKS 2021-2027, Działanie FENX.07.01):
1.    Organizacje pozarządowe,
2.    Kościoły i związki wyznaniowe.


Zakres zadań przewidziany dla potencjalnego Partnera:
1. Przeprowadzenie prac konserwatorskich w obiekcie zabytkowym lub w jego otoczeniu, znajdującym się na terenie Zespołu Staromiejskiego, obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
2.    Realizacja obowiązkowych działań infrastrukturalnych, nieinfrastrukturalnych oraz działań miękkich określonych w Szczegółowym Opisie Priorytetów dla FEnIKS 2021-2027 w Działaniu FENX.07.01, w obszarze 2.
3.    Współpraca z Liderem i Partnerami projektu w zakresie realizacji działań promujących projekt w regionie i na szczeblu krajowym.
4.    Zastosowanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w obiektach objętych projektem.
5.    Realizacja działań przyczyniających się do rozwoju turystyki w regionie, podniesienie atrakcyjności oferty turystycznej.
6.    Zastosowanie w realizowanych inwestycjach rozwiązań energooszczędnych oraz odpowiadających wyzwaniom zielonej gospodarki.
7.    Realizacja działań przyczyniających się do włączenia społecznego, rozwoju innowacji społecznych oraz wzrostu udziału społeczeństwa w życiu kulturalnym.
8.    Generowanie pozytywnych efektów ekonomiczno-społecznych, wspieranie procesów transformacji cyfrowej.
9.    Zastosowanie zasad Nowego Europejskiego Bauhausu oraz zasad określonych w dokumencie „Europejskie Zasady Jakości dla finansowanych przez UE interwencji o potencjalnym wpływie na dziedzictwo kulturowe".
10.    Zastosowanie zasad Europejskiego Filaru Praw Społecznych oraz uwzględnianie zasady niedyskryminacji na każdym etapie realizacji projektu.
11.    Przeprowadzanie monitoringu ruchu turystycznego w swoich obiektach.
12.    Zarządzanie zadaniem realizowanym we własnym obiekcie, w tym wyłonieniem wykonawców prac oraz rozliczaniem związanym z prowadzonymi pracami.
13.    Posiadanie wyodrębnionej dokumentacji księgowej i ewidencji księgowej projektu.
14.    Osiągniecie wskaźników produktu i rezultatu.
W projekcie nie mogą być podejmowane działania dotyczące budynków zamieszkania zbiorowego, budynków mieszkalnych, obiektów/przestrzeni przeznaczonych na cele mieszkalne, sportowe, dydaktyczne, administracji publicznej, ochrony zdrowia oraz targowe. Wyklucza się kompleksową rewitalizację przestrzeni miejskich oraz zakup pozycji wydawniczych do bibliotek, zakup muzealiów, sprzętu do digitalizacji oraz digitalizacji utworów audiowizualnych.
W sprawach nieuregulowanych, mają zastosowanie zapisy Regulaminu konkursu z Działania FENX.07.01 wraz załącznikami oraz wytyczne do Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 opublikowane na stronie https://www.feniks.gov.pl/.
 


Wymagania wobec potencjalnego Partnera:
1.    Zgodność działania potencjalnego Partnera z celami partnerstwa.
2.    Wkład potencjalnego Partnera w realizację celu partnerstwa w postaci zasobów ludzkich, organizacyjnych, technicznych i finansowych, którymi dysponuje.
3.    Doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze.
4.    Stała współpraca z Gminą Miasta Toruń w trakcie przygotowania, realizacji i trwałości projektu.


Przejdź na stronę z pełną treścią ogłoszenia o naborze