Wspólnie o programie współpracy z NGO na 2025 r. – II etap

Informacje
plakat promujący konsultacje[0]

Rozpoczynamy II etap konsultacji społecznych Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Zbieramy uwagi i opinie do projektu Programu, który został wypracowany w procedurze partycypacyjnej z udziałem środowiska pozarządowego i mieszkańców. Na uwagi czekamy do 21 października 2024.

Program roczny, jak zawsze, powstaje w procedurze partycypacyjnej. W ramach I etapu prac nad dokumentem na rok 2025 odbyły się następujące działania:

  • 8 lipca 2024 r. rozpoczęliśmy I - wstępny etap konsultacji społecznych związanych z tworzeniem programu;
  • 18 lipca 2024 r. pracowaliśmy z NGO-sami w ramach warsztatów „Wspólnie o programie na 2025 rok” – przedstawiciele organizacji pozarządowych członkowie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia, przy stolikach tematycznych, dyskutowali i składali swoje propozycje do treści programu;
  • uwagi i propozycje można było także nadsyłać pocztą elektroniczną do 31 lipca 2024 r.;
  • w kolejnych tygodniach były analizowane zagadnienia zebrane podczas I etapu konsultacji i od  1 sierpnia do 5 września 2024 r.  Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia pracowała nad zapisami Programu współpracy na rok 2025;
  • wrzesień 2024 – analiza wstępna zagadnień zgłoszonych podczas spotkania prezydenta miasta Torunia z organizacjami pozarządowymi w trakcie Toruńskiego Kongresu Dialogu oraz przedstawienie efektów pracy nad programem Prezydentowi Miasta Torunia;

Uwagi zgłaszane podczas spotkania konsultacyjnego "Wspólnie o programie na 2025 r.", dotyczyły przede wszystkim:

  • Zawartości programu współpracy - cele programu, zasady współpracy, formy współpracy, priorytetowe zadania publiczne, sposób oceny realizacji programu, komisje konkursowe.
  • Procedur  konkursowych - tematyka konkursowa, przebieg konkursów, procedury, trudności napotykane przez NGO, itp.
  • Wzajemnych potrzeb i możliwości – Czego miasto potrzebuje od organizacji pozarządowych? Czego Organizacje pozarządowe potrzebują od miasta? Co możemy sobie wzajemnie zaoferować?
  • Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych – porozmawiajmy o formule, pomysłach programowych, tematyce paneli i warsztatów, i innych zagadnieniach związanych z tym wydarzeniem.
  • Największych beneficjentów miejskich środków dotacyjnych: pomoc społeczna, usługi społeczne, profilaktyka, zdrowie, sport.

W pracach, obok reprezentantów licznych toruńskich organizacji pozarządowych oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego, brali także udział pracownicy działów Urzędu Miasta Torunia i jednostek miejskich zajmujących się współpracą z sektorem pozarządowym.

Uwagi zgłaszane podczas spotkania prezydenta Torunia z NGO w trakcie Toruńskiego Kongresu Dialogu dotyczyły m.in.:

  • tworzenia warunków do współpracy między organizacjami pozarządowymi, sieciowania, nawiązywania relacji międzysektorowych organizacji z samorządem, biznesem, jednostkami naukowymi i podmiotami działającymi w ich otoczeniu;
  • zwiększania świadomości w zakresie specyfiki działania organizacji pozarządowych i form współpracy z nimi;
  • rozwijania kultury współpracy poprzez dialog oraz wzmacnianie zaufania między gminą  i organizacjami pozarządowymi oraz wzmacnianie dialogu międzysektorowego;
  • przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu.

Co w ramach II etapu konsultacji?
Rozmawiamy o projekcie Programu współpracy GMT z NGO, który został wypracowany w procedurze partycypacyjnej, w ramach I etapu działania.

Dyżury konsultacyjne
Weź udział w dyżurach konsultacyjnych, na których każdy zainteresowany będzie mógł porozmawiać z pracownikami Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji o założeniach i celach proponowanego dokumentu, wyjaśnić wątpliwości związane z konsultowanym projektem, zgłosić swoje uwagi. Zaplanowane zostały dwa dyżury:

  • 8 października 2024 r. (wtorek),  w godz. 9.00-17.00
  • 14 października 2024 r. (poniedziałek),  w godz. 9.00-17.00

    Obydwa dyżury odbędą się w Urzędzie Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8 II piętro – sala nr 34.

    Uwaga!
    Ze względów organizacyjnych obowiązują zapisy na dyżur, podczas których osoba zainteresowana będzie mogła wybrać dogodną dla siebie godzinę spotkania. Zgłoszenie należy przesłać drogą mailową na adres konsultacjeat[3][2][1]um [dot] torun [dot] pl lub telefonicznie pod nr. tel. 56 611 87 24 - w terminie do 7 października do godziny 15:30 na pierwszy i do 13 października 2024 r. do godz. 15:00 na drugi dyżur.

Napisz do nas:

  • za pomocą poczty elektronicznej, na adres: konsultacjeat[3][2][1]um [dot] torun [dot] pl
  • listownie, na adres: Urząd Miasta Torunia - Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń

Na uwagi czekamy do 21 października 2024 r.

Po rozpatrzeniu nadesłanych opinii, końcowy projekt programu zostanie przedstawiony przez Prezydenta Miasta Torunia Radzie Miasta Torunia, w formie projektu uchwały, podczas sesji zaplanowanej na 21 listopada 2024 r.


Do pobrania:

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Radą Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia. Kontakt: wksiiat[3][2][1]um [dot] torun [dot] pl.


Adres źródłowy: https://orbitorun.pl/aktualnosci/wspolnie-o-programie-wspolpracy-z-ngo-na-2025-r-ii-etap

Załączniki
  • [0] https://orbitorun.pl/sites/default/files/styles/large/public/obrazek/2024-10/konsultacje_logo_1_1_10.jpg?itok=w16LrGkq
  • [1] https://orbitorun.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif
  • [2] https://orbitorun.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif
  • [3] https://orbitorun.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif