Program dla NGO "Turystyka bez barier"
Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór w programie "Turystyka bez barier" edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Program powstał, by umożliwić tworzenie inicjatyw, które pozwolą zlikwidować lub ograniczyć bariery uniemożliwiające uprawianie aktywnej turystyki.
W tym celu w ramach programu finansowane będą:
- krajoznawcze wyjazdy turystyczne,
- akcje turystyczne,
- szkolenia kadr z branży turystycznej,
- tworzenie warunków niezbędnych do podnoszenia jakości bazy turystycznej i usług turystycznych,
- inicjatywy mające na celu wyrównanie szans w dostępie do przestrzeni publicznej w obszarze turystyki (szczególnie na obszarach górskich).
Rodzaje zadań objętych dofinansowaniem:
Zadanie 1 – „Aktywnie zwiedzamy”
Zadanie 2 – „Wiedza bez barier”
Zadanie 3 – „Schroniska dla każdego”
O przyznanie dofinansowania w Zadaniach nr 1, 2 i 3 mogą ubiegać się zarejestrowane w Polsce podmioty określone w art. 3 ust. 1 – 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, których jednym z celów lub zadań statutowych jest działalność w obszarze turystyki, krajoznawstwa lub rekreacji. Są to podmioty: organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego; stowarzyszenia jst, spółdzielnie socjalne; spółki akcyjne, spółki z o.o. i kluby sportowe, które nie działają w celu osiągnięcia zysku.
O przyznanie dofinansowania w Zadaniu nr 1, mogą ponadto ubiegać się także państwowe osoby prawne, zgodnie z art. 3 ust 1 pkt 1, ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 125z późn. zm.) których głównym obszarem działalności jest promowanie lub wzmacnianie promocji w dziedzinie turystyki w kraju i za granicą. Podmioty te to: jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną, utworzona w drodze ustawy lub na podstawie ustawy lub w wykonaniu ustawy przez organ administracji rządowej, w celu realizacji zadań publicznych. Jednostka taka oddaje nadwyżkę między przychodami a kosztami Skarbowi Państwa, statut nadaje jej i zmienia organ administracji rządowej, a w razie rozwiązania prawo do majątku przysługuje Skarbowi Państwa.
Warunkiem koniecznym jest działanie ww. podmiotów przez okres co najmniej 2 lat. Okres działania podmiotu liczy się od daty wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji stowarzyszeń zwykłych, a w pozostałych przypadkach – od daty udokumentowanego nabycia osobowości prawnej.
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie dedykowanej konkursowi TUTAJ.
Wnioski na wsparcie realizacji zadania publicznego w roku 2024 należy składać wyłącznie za pośrednictwem systemu AMODIT (https://wnioski.msit.gov.pl) do dnia 25 września 2024 roku.