Bezpłatne warsztaty pn. Wypalenie zawodowe w NGO. - Metody systemowego zapobiegania
Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych, Fundacja Stabilo, CISTOR SPS, Pomorska Fundacja Rozwoju, Kultury i Sztuki zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach online pn. „Wypalenie zawodowe w NGO – Metody systemowego zapobiegania", które poprowadzi Magdalena Wilczyńska – prawniczka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Warsztat realizowany w ramach projektu „Organizacje stanowią prawo".
Warsztaty odbędą się na platformie ZOOM.
Problem wypalenia zawodowego dotyka sporej części osób, która pracuje w organizacjach pozarządowych oraz działa aktywnie w ruchach nieformalnych. Ze względu na specyfikę organizacji pozarządowych obecne w prawie pracy regulacje nie zawsze przystają do realiów i codzienności aktywistek i aktywistów.
Chcesz dowiedzieć się jak ograniczyć zjawisko wypalenia? – Zgłoś się na warsztaty!
Przejdź do strony Fundacji Stabilo i zapoznaj się z programem warsztatów i regulamin rekrutacji.
- Cel warsztatów:
Chcemy z przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji pozarządowych z regionu przedyskutować zjawisko wypalenia zawodowego oraz sytuacji kryzysowych, które pojawiają się w pracy w organizacjach pozarządowych. Jednocześnie chcemy ten temat omówić w kontekście obowiązującego prawa i możliwych zmian systemowych. Poruszymy m. in. tematy związane z procesem stanowienia prawa w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pracy, przedyskutujemy, co można zmienić w istniejących regulacjach, aby ograniczyć zjawisko wypalenia, porozmawiamy o mobbingu, a także problemach związanych z pracą zdalną i działaniami aktywistycznymi w dobie pandemii.
- Uczestnicy i uczestniczki szkolenia dowiedzą się m.in.:
Jak wygląda proces legislacyjny w Polsce?
Jaka jest hierarchia aktów prawnych w Polsce?
Jakie są regulacje w obowiązującym prawie pracy?
Czy planowane są kolejne akty prawne dotyczące ograniczenia zjawiska wypalenia?
Jakie działania rzecznicze można podjąć na rzecz przystosowania regulacji do specyfiki działań organizacji pozarządowych?
Efektem warsztatów będzie wypracowanie przez uczestników i uczestniczki propozycji zmian w istniejącym prawie oraz praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w trakcie realizacji scenariusza wprowadzenia zmiany.
Zgłaszać można się do 12.11.2020 r., poprzez wypełnienie i przesłanie formularza rekrutacyjnego drogą mailową pod adres: biuro[1]stabilo [dot] org [dot] pl.
Przejdź do strony Fundacji Stabilo i pobierz formularz zgłoszeniowy.
Termin warsztatów: 14-15 listopada 2020
Miejsce: platforma ZOOM – dokładny link podamy osobom zakwalifikowanym na warsztaty
Warsztaty będą odbywać się w godzinach 9-17.
Możliwa jest zmiana terminu realizacji warsztatów i rozbicie ich na 3 dni, co zostanie przedyskutowane z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów podczas pierwszego dnia.
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów na koniec otrzymają certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.
Magdalena Wilczyńska – jest prawniczką zajmującą się prawami człowieka, w tym wolnością słowa i działalnością stowarzyszeń. Obecnie pracuje jako ekspertka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w organizacji Debunk.eu. W ramach swojej pracy w Biurze Rzecznika prowadzi grupę dotyczącą systemowych zmian prawnych wokół wypalenia zawodowego (projekt prowadzony we współpracy z Fundacją Stabilo). Jest doktorantką w Instytucie Nauk Prawnych PAN, absolwentką Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (studia LL.M., specjalizacja w prawach człowieka) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (prawo i dziennikarstwo). Współpracuje z Humanity in Action jako ich alumni.
Projekt „Organizacje stanowią prawo" jest realizowany przez szerokie partnerstwo, w skład którego wchodzą doświadczone organizacje: Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych (lider), Fundacja Stabilo, CISTOR SPS, Pomorska Fundacja Rozwoju, Kultury i Sztuki. Projekt finansowany jest z funduszy europejskich w ramach działania POWER 2.16.