Nabór na członków Zespołu ds. Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030

Informacje
plakat promujący akcję[0]

PREZYDENT MIASTA TORUNIA ogłasza nabór kandydatów na członków Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.Zgłoszenie wraz załącznikami należy złożyć w terminie do 30 września 2024 r. (decyduje data dostarczenia zgłoszenia do urzędu) na adres: Urząd Miasta Torunia Wydział Środowiska i Ekologii, ul. Wały gen. Sikorskiego 12, 87-100 Toruń.

W skład zespołu wchodzą m.in. 4 osoby spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe działające na terenie Torunia (2 organizacje pozarządowe działające w zakresie ochrony środowiska i/lub ekologii, 1 organizacja działająca w zakresie edukacji, 1 organizacja działająca na rzecz osób niepełnosprawnych). Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w Zespole, sprawdź, co należy zrobić, żeby zgłosić swoją kandydaturę.

I. Czym jest Zespól ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030, jakie stoją przed nim zadania?
Zespół ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 jest podmiotem doradczym Prezydenta Miasta Torunia w zakresie dostosowania miasta Torunia do zmian klimatu, a w szczególności zwiększenia odporności miasta na ekstremalne zjawiska klimatyczne i zwiększenia efektywności działań minimalizujących ich skutki. Jego zadaniem jest:
•    bieżący monitoring realizacji działań adaptacyjnych wybranych w Planie dla miasta Torunia,
•    ewaluacja i korekty realizacji działań wybranych w Planie dla miasta Torunia, zgodnie
z harmonogramem wdrażania i wskaźnikami osiągnięcia celów Planu Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Torunia do roku 2030,
•    identyfikacja zagrożeń wynikających ze zmian klimatu, formułowanie zaleceń dotyczących działań adaptacyjnych wynikających z ewaluacji Planu, aktualizacja Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 zgodnie z harmonogramem wyznaczonym w Planie,
•    przedstawienie Prezydentowi Miasta Torunia raportu z wdrażania Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.

II. Kto wchodzi w skład Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030?
W skład Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 wchodzi 19 osób:
•    4 osoby spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe działające na terenie Torunia (2 organizacje pozarządowe działające w zakresie ochrony środowiska i/lub ekologii, 1 organizacja działająca w zakresie edukacji, 1 organizacja działająca na rzecz osób niepełnosprawnych),
•    3 osoby spośród mieszkańców, którzy zgłosili swoje kandydatury samodzielnie,
•    1 pracownik ze środowiska akademickiego,
•    1 przedstawiciel sektora prywatnego, otoczenia biznesu lub organizacji przedsiębiorców,
•    1 przedstawiciel wskazany przez Młodzieżową Radę Miasta Torunia (po jej ukonstytuowaniu),
•    9 pracowników Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń.
Członkowie Zespołu pracują społecznie - bez wynagrodzenia.

III. Chcę wejść w skład Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 jako przedstawiciel lub przedstawicielka organizacji pozarządowej działającej na terenie Torunia. Jak mogę się zgłosić do ww. Zespołu?
Jeżeli chcesz wejść w skład Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 jako przedstawiciel lub przedstawicielka organizacji pozarządowej działającej na terenie Torunia:
•    Twoja kandydatura musi zostać zgłoszona przez jedną z organizacji pozarządowych działających na terenie Torunia (zgłoszenia dokonuje działający zgodnie z prawem organ organizacji pozarządowej, np. Zarząd/Prezes, itp.).
•    Do zgłoszenia dołącz opis Twojego doświadczenia w zakresie działań z dziedziny ekologii lub działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
•    Musisz także dołączyć rekomendacje wystawione przez przynajmniej dwie inne organizacje pozarządowe, z zachowaniem następujących warunków:
1)    rekomendacje udzielone są na piśmie przez działający zgodnie z prawem organ upoważniony do wystawienia rekomendacji (Zarząd/Prezes itp.),
2)    organizacja może udzielić rekomendacji tylko jednemu kandydatowi,
3)    organizacja zgłaszająca swojego kandydata nie może wystawić rekomendacji innej organizacji.
 

IV.  Chcę wejść w skład Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 jako mieszkaniec lub mieszkanka Torunia. Jak mogę się zgłosić do ww. Zespołu?
Jeżeli chcesz wejść w skład Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 jako mieszkaniec lub mieszkanka Torunia:
•    Musisz zgłosić swoją kandydaturę na piśmie.
•    Razem ze zgłoszeniem napisz, dlaczego chcesz przystąpić do udziału w Zespole ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030. Jeżeli masz doświadczenie w działalności społecznej w zakresie ekologii lub na rzecz osób niepełnosprawnych, warto także opisać je w swoim zgłoszeniu.
•    Musisz także dołączyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 15 innych mieszkańców Torunia, zawierającą następujące pozycje:
1)    w nagłówku – imię i nazwisko, adres zamieszkania  kandydata do Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 oraz informację o celu zbierania podpisów (np. Jan Kowalski,
ul. Kowalskiego 7/3, 87-100 Toruń,  Lista osób udzielających poparcia kandydatowi do Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030, powoływanego przez Prezydenta Miasta Torunia na mocy uchwały nr 285/19 Rady Miasta Torunia z dnia 21 listopada 2019 r. w sprawie przyjęcia Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030).
2)    w  treści – imiona i nazwiska, adresy zamieszkania oraz podpisy osób popierających kandydata.
UWAGA!
Kandydat zgłoszony przez mieszkańców nie może być członkiem organów wykonawczych lub nadzorczych organizacji pozarządowych.

V. Termin i miejsce zgłaszania kandydatur.
Zgłoszenie wraz załącznikami należy złożyć w terminie do 30 września 2024 r. (decyduje data dostarczenia zgłoszenia do urzędu) na adres:
Urząd Miasta Torunia
Wydział Środowiska i Ekologii
ul. Wały gen. Sikorskiego 12
87-100 Toruń

VI. Co dalej będzie się działo z moim zgłoszeniem?
    Zgłoszenia kandydatów z organizacji pozarządowych rozpatruje Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia, a następnie przedstawia je Prezydentowi Miasta Torunia, rekomendując 4 przedstawicieli środowiska pozarządowego do udziału w Zespole. Udzielając rekomendacji, RDPP kieruje się doświadczeniem kandydata w zakresie działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego z dziedziny ekologii i/lub działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz liczbą zebranych rekomendacji.
   Zgłoszenia kandydatów spośród mieszkańców rozpatruje Dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a następnie przedstawia je Prezydentowi Miasta Torunia, rekomendując 3 przedstawicieli do udziału w Zespole. Udzielając rekomendacji, WŚiE kieruje się motywacją kandydatów, opisanym we wniosku doświadczeniem - o ile taka informacja będzie w materiałach dostarczonych przez kandydata, oraz doświadczeniem kandydata w zakresie działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego z dziedziny ekologii i/lub działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Dodatkowym elementem branym pod uwagę może być liczba zgromadzonych podpisów poparcia.
W efekcie naboru zostanie powołany przez Prezydenta Miasta Torunia Zespół ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030, składający się z przedstawicieli NGO, mieszkańców Torunia, pracownika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także pracowników Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń.
Wyniki naboru zostaną opublikowane w miejskich serwisach internetowych, a wybrani w wyniku naboru członkowie Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 otrzymają zaproszenie na pierwsze spotkanie.
 

VII. A jeżeli nie zgłosi się dostateczna liczba kandydatów?
W przypadku niezgłoszenia się do Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 dostatecznej liczby przedstawicieli organizacji pozarządowych lub mieszkańców, będzie przeprowadzony w dniach od 1 października 2024 r. do
15 października 2024 r. dodatkowy nabór. Jeżeli dodatkowy nabór okaże się nieskuteczny, Prezydent Miasta Torunia powoła Zespół w niepełnym składzie lub uzupełni skład Zespołu wskazując dodatkowych przedstawicieli – pracowników Urzędu Miasta Torunia i/lub jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń.

VIII. Podstawa prawna:
Uchwała nr 285/19 Rady Miasta Torunia z dnia 21 listopada 2019 r. w sprawie przyjęcia Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 wraz z załącznikiem.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE NABORY, W TYM TREŚĆ OGŁOSZENIA I FORMULARZE ZNAJDZIESZ TUTAJ: https://bip.torun.pl/obwieszczenie/58091/obwieszczenie-mpa-nabor-czlonkow-2024

 


Adres źródłowy: https://orbitorun.pl/index.php/aktualnosci/nabor-na-czlonkow-zespolu-ds-planu-adaptacji-miasta-torunia-do-zmian-klimatu-do-roku

Załączniki
  • [0] https://orbitorun.pl/sites/default/files/styles/large/public/obrazek/2024-09/20240924134805103_0001.jpg?itok=W43G6K1H