Wydarzenie
Tytuł wydarzenia:Wystawa / Ryszard Gieryszewski: „Właściwy wybór”
Data wydarzenia:od 2019-09-06 do 2019-10-06 (18.00)
Miejsce:Galeria Sztuki Wozownia
ul. Ducha św. 6
Organizator:Galeria Sztuki Wozownia
Email:info@wozownia.pl
WWW:http://wozownia.pl/ryszard-gieryszewski-wlasciwy-wybor
Bilety/warunki uczestnictwa:bilet normalny: 5 zł / bilet ulgowy: 3 zł / wtorek, niedziela – wstęp wolny
Wydarzenie dodane przez:Galeria Sztuki Wozownia
Data dodania:2019-08-20 09:01
Opis wydarzenia: 
Wystawa / Ryszard Gieryszewski: „Właściwy wybór”
Ryszard Gieryszewski: „Właściwy wybór”
otwarcie wystawy: 06.09.2019 (piątek), godz. 18.00
wystawa czynna do 06.10.2019

Wystawa „Właściwy wybór” prezentuje zbiór prac graficznych Ryszarda Gieryszewskiego – linorytów i drzeworytów powstałych na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Odnajdziemy w nich wszystkie najbar-dziej charakterystyczne cechy twórczości artysty, który z powodzeniem łączy dwa, z pozoru sprzeczne języki formalne – abstrakcję geometryczną i abstrakcję organiczną.

Gieryszewski konsekwentnie stosuje formę linii, która w jego kompozycjach odgrywa niezwykle istotną rolę. Można wręcz zaryzykować tezę, że jest ona jednym z podstawowych środków wizualnej wypowiedzi artysty. Jej oddziaływanie zostaje wzmocnione przez sposób, w jaki zostaje wykonana. Jest ona daleka od precyzji, do której dążą geometryści. To linia „z ręki”, często przerywana, jakby niedokończona, zanikająca, zbudowana z zachodzących na siebie odcinków. Jest nośnikiem emocji i indywidualizmu, który stanowi istotę przekazu całej kompozycji.

Drugą ważną jakością jest dla artysty światło zespolone z akcentami barwnymi, którymi Gieryszewski operuje z mistrzowską wrażliwością. Kolory w jego pracach przypominają zbiorniki skumulowanej ener-gii i sprawiają wrażenie, jakby wypromieniowywało z nich jakieś wewnętrzne światło.

Jak zauważa Marta Anna Raczek-Karcz w tekście do katalogu wystawy: „Grafiki Ryszarda Gieryszew-skiego należą niewątpliwie do kategorii osobistej i bezpośredniej wypowiedzi, aniżeli do gatunku skom-plikowanych konceptualnych ćwiczeń z formy. To nie linie i figury budują ich przekaz, lecz emocje i odczucia artysty, dla których Ryszard Gieryszewski potrafi odnaleźć uniwersalną i jednocześnie zindywidualizowaną formę. (…) To sztuka angażująca, pozbawiona jednak socjologizujących odniesień tak chętnie wykorzystywanych dziś dla wytworzenia reakcji ze strony odbiorcy. Grafiki Ryszarda Giery-szewskiego nie epatują bezpośrednimi odwołaniami do aktualnej sytuacji społecznej czy politycznej i pozostają przekazem o uniwersalnym charakterze, w którym każdy może odnaleźć komunikat skiero-wany bezpośrednio do siebie. (…) Ryszardowi Gieryszewskiemu nie chodzi wszak ani o danie jedno-znacznego opisu świata, ani o zdefiniowanie w sposób absolutny pojęć i praw nim rządzących, lecz o wywołanie u odbiorcy reakcji. A takiemu oddziaływaniu sztuki sprzyjać może tylko taka forma, która pozostawia margines swobodnej interpretacji”.

„Sztuka jest moim wyborem” – deklaruje Gieryszewski. I dodaje: „Wierzę, że każdy ma przed sobą jakiś cel, własną niepowtarzalną drogę wiodącą ku odnalezieniu tego, czego nie jest w stanie zdefiniować. Od momenty, kiedy zainteresowałem się sztuką, ciągle ugruntowuję się w przekonaniu, że dokonałem właściwego wyboru. Praktykując systematycznie w tej dziedzinie, ciągle zdobywam nowe doświadczenia, to pozwala mi mieć nieograniczone możliwości indywidualnego działania”.

Ryszard Gieryszewski – ur. 1936 roku w Warszawie. W latach 1959–1964 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Aleksandra Kobzdeja i Andrzeja Rudzińskiego. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych oraz ponad 300 wystaw zbiorowych. Za prace malarskie i graficzne otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Prace Ryszarda Gieryszewskiego znajdują się w muzeach w kraju i za granicą.
ilość odsłon podstrony: 8012
Share |
Ostatnio zgłosili uczestnictwo:
Wydarzenie nie posiada uczestników. Zgłoś swoje uczestnictwo
Komentarze:
Brak komentarzy.
Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Inne wydarzenia:
 tytuł i opisdodane przez
Wystawa / Ewa Bloom Kwiatkowska: „Auto da fé / opowieść trans medialna”
od 2020-03-13 do 2020-04-26
Ewa Bloom Kwiatkowska: „Auto da fé / opowieść trans medialna” 13.03–26.04.2020 otwarcie: 13.03 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny kuratorka: Magdalena Ujma Wystawa stanowi mocny i ważny punkt w twórc
Wystawa / Julia Curyło: „Stan nieważkości”
od 2020-03-06 do 2020-04-26
Julia Curyło: „Stan nieważkości” 06.03–26.04.2020 otwarcie wystawy: 06.03 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny kuratorka: Natalia Cieślak Przyglądając się obrazom Julii Curyło, namalowanym na przestrze
Dzień Kobiet - Symfoniczna salsa - J. Torres & Havana Dreams
2020-03-08
Koncert z okazji Dnia Kobiet to ciekawa propozycja na spędzenie niedzielnego wieczoru w towarzystwie uroczego José Torres'a i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"