2010-03-18 Przeciw psim kupom marsz

Masz już serdecznie dosyć psich kup na swoim trawniku, w piaskownicy i na chodniku? - jest okazja do wyrażenia swojej opinii. W niedzielę, 21 marca 2010 r. na Rynku Nowomiejskim odbędzie się happening przewrotnie zatytułowany "Pokochaj psią kupę". Początek o godz.13.00.

Happening POKOCHAJ PSIĄ KUPĘ jest organizowany przez Urząd Miasta Toruń w ramach kampanii Toruń Jak się Patrzy. Jej celem jest walka z plagą psich nieczystości, które nie tylko szpecą nasze otoczenie, ale są źródłem wielu groźnych chorób. Zaplanowane działania mają pobudzać wyobraźnię  zaskakiwać i szokować. Uruchomiony został serwis internetowy www.pokochajpsiakupe.pl. Przy głównych ulicach miasta zawisły bilboardy z napisem "Pokochaj psią kupę". Prowokacyjne hasło kampanii ma skłonić mieszkańców do dyskusji nad problemem i rozwijać świadomość, że posiadanie psa wiąże się także z obowiązkiem sprzątania jego odchodów.

A jak to zrobić? Banalnie prosto - wystarczy na spacerze zapakować psią kupę do foliowego woreczka i wyrzucić do najbliższego pojemnika na śmieci. A zatem "pokochać psią kupę", to przestać się jej bać i brzydzić, tylko zatroszczyć się, by nie uprzykrzała życia innym mieszkańcom i turystom. Odchody nieposprzątane, zalegające na ulicach czy w piaskownicach, z biegiem czasu stają się coraz groźniejsze. Namnażają się w nich pasożyty oraz bakterie groźne dla ludzi, a przede wszystkim dla dzieci. Kontakt z nieczystościami może powodować zarażenie tasiemcem psim, bąblowcem czy glistą psią, wywołującą poważną chorobę - toxocarozę, której powikłania mogą prowadzić do utraty wzroku czy zaćmy. Nosicielami chorób zagrażających innym zwierzętom i ludziom, takich jak salmonelloza, ornitoza, paramyxowiroza, są także gołębie miejskie.

21 marca 2010 r. zapraszamy wszystkich, którzy chcą poprzeć kampanię, na happening na Rynku Nowomiejskim o godz.13.00. Rozpocznie się tam przemarsz ulicami starówki, podczas którego wszyscy chętni będą mogli manifestować przeciwko psim kupom zanieczyszczającym ulice i trawniki naszego miasta. Parada wyruszy z Rynku Nowomiejskiego, dalej ulicą Królowej Jadwigi i Szeroką, zatoczy dwa koła wokół Ratusza Staromiejskiego, a następnie uda się na Bulwar Filadelfijski. W trakcie przemarszu manifestacja będzie się zatrzymywała w punktach zaznaczonych na załączonej TUTAJ mapie.

Kolejny etap akcji, który rozpocznie się 1 kwietnia, dotyczyć będzie działań związanych z likwidacją nieczystości zostawianych przez tak często dokarmiane toruńskie gołębie.

Kampanii patronują toruńskie media: Dziennik "Nowości", "Gazeta Pomorska", Tygodnik "Teraz Toruń", Radio GRA, TV Toruń oraz serwis Moje Miasto Toruń. W akcję zaangażowały się także stowarzyszenia  i organizacje takie jak: Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt, Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Toruniu, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza".

Źródło: www.torun.pl

ilość odsłon podstrony: 1299
Share |
Komentarze:
Brak komentarzy.
Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"