2011-01-29 Prawo, pięść i sześć pistoletów

Lato 1964 roku. Kilkadziesiąt osób w pocie czoła stroi Rynek Nowomiejski, zmieniają go z wyglądu na niemieckie miasteczko z końca II Wojny Światowej. Po chwili kilkoro ludzi ciągnie ulicą Ślusarską drewniany wózek na kółkach... Tak kręcono film "6 pistoletów". Czemu ten tytuł nic nam nie mówi?

"6 pistoletów" i... latarnie

Mija już 3 miesiąc, jak zwinęli manatki i wyjechali z Torunia filmowcy z zespołu "Kadr" nakręcający [pisownia oryginalna, przyp. M.W.] w naszym mieście nowy film "6 pistoletów". Pamiętamy jeszcze dobrze jak "charakteryzowali" Nowy Rynek na miarę niemieckiego miasteczka z okresu końca wojny. Trzeba było nie tylko zawieszać nowe szyldy, zamalowywać szyby, ale również likwidować nowoczesne latarnie.
Wiemy, że filmowcy opłacali wszelkie wynikłe z icg pobytu straty, łączine z kosztami zakładania całkowicie nowych latarni. Pieniądze ktoś wziął, wkrótce pewno na ekranach toruńskich kin oglądać będziemy "6 pistoletów", a latarni na Nowym Rynku "ani widu".

Tak pisała Gazeta Toruńska 17 października 1964 roku. Cóż to za film, po którym slad zaginął?

Zagadka oczywiście ma bardzo proste rozwiązanie.

- To pierworny tytuł filmu "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego - tłumaczy Radosław Osiński, doktorant Katedry Filmu* na UMK i autor dokumentu o filmach kręconych w Toruniu.

Istotnie, jak pisze stary dziennik, "Prawo i pięść", nakręcone przez Zespół Filmowy Kadr, miało premierę jesienią 1964 roku. Pamiątką po nim jest wózek stojący od nie tak dawna na Nowym Rynku.

Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści "Toast", Józefa Hena. Opowiada historię Andrzeja Keniga (widoczny na zdjęciach Gustaw Holoubek), który - po wydostaniu się z obozu koncentracyjnego - zdobywa pracę przy zabezpieczaniu państwowego mienia. Szybko się okazuje, że otaczają go pozbawieni skrupułów szabrownicy. Postanawia stawić im czoła.

Zapraszamy do przejrzenia krótkiej galerii (Filmoteka Narodowa) z planu zdjęciowego "Prawa i pięści" oraz pięknej ballady Edmunda Fettinga "Nim wstanie dzień" ze ścieżki dźwiękowej filmu.

Marcel Woźniak

Prawo i pięść w serwisie Film Polski

Za siedmioma kinami czyli Toruń 50 lat temu

* powołana niedawna, w Zakładzie Dramatu, Teatru i Filmu

Gazeta Toruńska
Gazeta Toruńska
1
1
Ślusarska
Ślusarska
Nowy Rynek
Nowy Rynek
Ciasna (dawniej Różana)
Ciasna (dawniej Różana)
Wózek
Wózek
Ekipa na tle Zboru
Ekipa na tle Zboru
ilość odsłon podstrony: 4114
Share |
Komentarze:
Sławomir Nadolski
napisz wiadomość  zaproś do znajomych (0)  
skrupółów

Do poprawki.
konto usunięte lub zablokowane"Do poprawki" do matura może być :-)
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"