2011-09-06 POMYSŁ DLA MIASTA: Pociągiem na Barbarkę

Użytkownik orbiToruń Michał Bering proponuje, „aby jak najszybciej na Barbarkę pojechały szynobusy”. – Ta perspektywa przyświeca nam od początku działania – mówi Monika Krauze, dyrektor Szkoły Leśnej na Barbarce, prowadzonej przez Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia.

Pomysł Michała Beringa:

„Pomysł częściowo powiązany z rewitalizacją stacji Toruń Północny - chodzi o to, aby jak najszybciej na Barbarkę pojechały szynobusy, tak jak to miało miejsce 18 września 2010 r. To wygoda dla mieszkańców i mniej zakorkowana Barbarka. Pomysł popiera Szkoła Leśna na Barbarce oraz Stowarzyszenie Rowerowy Toruń. Linia została wyremontowana - w sam raz, aby puszczać po niej pociągi.”

ROZMOWA

Marceli Sulecki: Szkoła Leśna na Barbarce to popularne miejsce rozrywki. W weekend i dni powszednie odwiedza je mnóstwo gości. Czy planujecie więc starać się o to, aby na Barbarkę ruszyły szynobusy?

Monika Krauze:  Perspektywa kolei czy szynobusu przyświeca nam od początku działania na Barbarce. Niestety nie jest to sprawa prosta ze względu na koszty. Temat ten co jakiś czas powraca, ale nad realizacją przedsięwzięcia zastanawiają się urzędnicy, zwłaszcza Urząd Marszałkowski. Stowarzyszenie Tilia nie uczestniczy bezpośrednio w tym procesie. Osobiście szynobus traktowałabym jako atrakcję turystyczną w sezonie, a nie tylko środek transportu.

Ile osób odwiedza szkołę i czy nie boicie się, że po uruchomieniu szynobusów będziecie musieli zmienić plan działania instytucji?

Owszem sporo ludzi korzysta z uroków Barbarki, ale wiele czynników sprawia (pogoda, pora roku, imprezy), że „tłok” jest tylko w  wybrane dni. Nie prowadzimy badań odwiedzin Barbarki, liczbę tę określamy szacunkowo na podstawie przychodów uzyskanych z oferowanych usług. W „tłoczne” weekendy jest to liczba około tysiące, w pozostałe zaś od 100 do 300 osób. Statystykę prowadzimy dla grup zorganizowanych. W roku z zajęć przyrodniczo – ekologicznych korzysta ok. 10 tys. dzieci i młodzieży. Gdyby taki szynobus jeździł na Barbarkę i cieszył się popularnością, to dostosowalibyśmy swoją ofertę do potrzeb. Z pewnością mocniej promowalibyśmy atrakcyjne miejsca usytuowane w pobliżu Barbarki jak np.: Stawy Przysieckie, Nadleśnictwo Olek, Zamek Bierzgłowski, wiatrak w Bierzgłowie czy rezerwat Las Piwnicki.

Jesteście organizacją ekologiczną. Większość z odwiedzających przyjeżdża do was samochodem. W jaki sposób staracie się to ograniczyć i czy szynobusy są główną alternatywą dla aut?

Jeśli chodzi o alternatywny transport na Barbarkę to w sezonie, w weekendy kursuje autobus linii 27. Zainteresowanie tymi przejazdami  jest średnie. Myślę, że unikanie tego środka transportu przez osoby zmotoryzowane leży przede wszystkim w świadomości ekologicznej. Decyduje też o tym czynnik ekonomiczny – zbyt wysoki koszt biletów MZK. Samochodem rodzina dojedzie szybciej, taniej i bez przesiadek. Mimo wszystko coraz więcej osób przyjeżdża na Barbarkę rowerem. Mamy nadzieję, że po części to też nasza zasługa. Mamy swoją wypożyczalnię rowerów (30 szt.), która cieszy mniejszą popularnością niż kiedyś, właśnie z powodu rowerowej mody – torunianie korzystają po prostu ze swoich bicyklów. Ponadto wiosną tego roku powstała też ”wygodna” asfaltowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Chełmińskiej, która będzie w dalszym odcinku realizowana przez Gminę Łubianka.

Na zdjęciu: Szynobus podwiózł torunian na Barbarkę we wrześniu ub.r. z okazji "Dnia bez samochodu". Podobnie stanie się za kilkadziesiąt dni.

MS / fot. SZKOŁA LEŚNA NA BARBARCE

ilość odsłon podstrony: 1764
Share |
Komentarze:
Brak komentarzy.
Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"