2010-03-24 Klub eNeRDe zostaje!

Magistrat zmienił decyzję o przeniesieniu klubu z ul. Browarnej 6 poza Starówkę. Protestowali przeciw temu związani z Toruniem artyści oraz setki bywalców lokalu.

Tomasz CeboMarek Lipiński, współwłaściciele eNeRDe, rozmawiali dziś z prezydentem Michałem Zaleskim, wiceprezydentem Zbigniewem FiderewiczemZbigniewem Derkowskim, szefem magistrackiego wydziału kultury. Spotkanie sprowokowała burza jaka rozpętała się w Toruniu po ogłoszeniu decyzji o przenosinach klubu na ul. Fałata. Podjęto ją 4 stycznia br. w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, od którego eNeRDe wynajmuje lokal. Jest już jednak pewne, że klub pozostanie tam gdzie jest.

Na spotkaniu okazało się,  że sytuację skomplikowała zła komunikacja między urzędnikami. – Na przełomie roku poinformowano mnie, że właściciele eNeRDe zgodzili się na lokal zastępczy przy ul. Fałata. Od panów Cebo i Lipińskiego wiem jednak, że oni takiej decyzji nigdy nie podjęli – mówił Zaleski. – Wyjaśniliśmy sobie również inne kwestie. Prosiłem m.in., aby w klubie zwracano uwagę na regulacje dotyczące porządku i ciszy nocnej. Nie jest to prośba skierowana tylko do eNeRDe, bo wszyscy wiemy, że ten problem dotyczy także innych klubów.

Wiele czasu poświęcono przyszłości toruńskiej kultury. Zaleski zaznaczył, że magistrat nigdy nie stawiał warunku „lokal przy ul. Browarne 6 za poparcie starań Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.” – Działalność na rzecz ESK powinna być dobrowolna i nigdy żadnego przymusu stosować tutaj nie będziemy – tłumaczył prezydent. – Cieszę się, że zobaczyłem program imprez na kwiecień, które odbędą się w eNeRDe. Myślę, że ilość wydarzeń kulturalnych jest tym, co najbardziej broni klub.

Pozytywnie na przyszłość toruńskiej kultury patrzy również Cebo. – Szedłem na spotkanie ze świadomością, że druga strona też chce budować „przyjazne miasto” – mówił artysta. – Cieszę się, że klub zostaje. To zasługa wszystkich, którzy włączyli się w kampanię w jego obronie. W ostatnich dwóch tygodniach udało się połączyć wiele środowisk i trzeba to wykorzystać. Ta sytuacja pokazała, że potencjał w Toruniu jest i teraz czas przejść do konkretnych działań.

Cebo przygotował już hasło, które będzie towarzyszyć akcji promującej idee ESK wśród bywalców klubu. Motto brzmi: „2016 pomysłów na minutę. Kraina My!Wy!Tu!”. - Mam nadzieję, że oddolna rewolucja, którą zapoczątkowała sprawa eNeRDe wyróżni nas w Europie – wyjaśniał Cebo. – Dobrze, że urzędnicy chcą wraz z nami pomyśleć nad tym, jak wykorzystać działalność artystów i organizacji pozarządowych.

Właściciele eNeRDe wręczyli również władzom petycję „W obronie toruńskiej kultury” (LINK). Podpisało się pod nią prawie 1500 osób. – Teraz po tytuł ESK lecimy jak z procy – zakończył Cebo.

Marceli Sulecki

ilość odsłon podstrony: 3104
Share |
Komentarze:
konto usunięte lub zablokowane
edytowane: 2013-06-26 08:49
.
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"