2010-03-17 Kamiński przepłynął przez Toruń

Wydaje się, że w egzotyczną podróż trzeba się wybrać do Afryki lub na Antarktydę. To nieprawda. Niecodzienną przygodę można również przeżyć nad Wisłą. Udowadnia to Marek Kamiński.

Znany polarnik i podróżnik pojawił się dziś o godz. 9 na Bulwarze Filadelfijskim. Nadzwyczajne jest w tej wizycie to, że do Torunia dopłynął kajakiem. Nasze miasto jest jednym z wielu przystanków „Ekspedycji Wisła”. Rozpoczęła się ona 5 marca w Oświęcimiu – tam znajdował się „zerowy” km podróży Kamińskiego. Ok. 20 marca polarnik zakończy wyprawę w rodzinnym Gdańsku. Pokona 959 km.

„Ekspedycja Wisła” ma promować przepływającą przez Toruń rzekę jako polską Amazonkę. Kamiński chce udowodnić, że w sercu Europy można przeżyć niemal taką samą przygodę jak na Syberii czy Alasce. – Nie kontaktujemy się z Markiem – dowiedzieliśmy się w jego fundacji. – Podróż, tak jak wszyscy, śledzimy w internecie dzięki Spot Finder’owi (www.share.findmespot.com). Plan podróży nie jest szczegółowy. O tym, gdzie nocować Marek decyduje na trasie. Najtrudniejszym odcinkiem ekspedycji był dotychczas Zbiornik Włocławski.

Uczestnicy akcji – z Kamińskim płynie m.in. ekipa filmowa – budzą się codziennie o godz. 4. 30 minut później wyruszają w trasę. Na ląd schodzą ok. godz. 17. Zdobywca dwóch biegunów pije przefiltrowaną wodę z Wisły. Rzeka dostarcza mu również pożywienia. Podczas każdego etapu kajakarze zatrzymują się na kilkanaście minut w ważniejszych ośrodkach i rozmawiają z mieszkańcami. Tak było też dzisiaj rano w Toruniu.

Kamińskiego przywitało kilkadziesiąt osób. Nie obyło się bez prezentów. Od kajakarza, który podpłynął do niego na wysokości mostu kolejowego podróżnik dostał Biblię, a od władz miasta – album o Toruniu i pierniki. – Teraz będę podejmował wyprawy z moją rodziną. Muszę poświęcić czas żonie i malutkim dzieciom – powiedział na koniec wizyty Kamiński.

Więcej informacji o „Ekspedycji Wisła”: www.ekspedycjawisla.com

Marceli Sulecki

fot. Łukasz Broniszewski

ilość odsłon podstrony: 1485
Share |
Komentarze:
Brak komentarzy.
Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"