Wydarzenie
Tytuł wydarzenia:Wystawa / Jerzy Grochocki: „Linie Czterowymiarowych Pojęć”
Data wydarzenia:od 2019-09-06 do 2019-10-06 (18.00)
Miejsce:Galeria Sztuki Wozownia
ul. Ducha św. 6
Organizator:Galeria Sztuki Wozownia
Email:info@wozownia.pl
WWW:http://wozownia.pl/jerzy-grochocki-linie-czterowymiarowych-pojec
Bilety/warunki uczestnictwa:bilet normalny: 5 zł / bilet ulgowy: 3 zł / wtorek, niedziela – wstęp wolny
Wydarzenie dodane przez:Galeria Sztuki Wozownia
Data dodania:2019-08-20 09:03
Opis wydarzenia: 
Wystawa / Jerzy Grochocki: „Linie Czterowymiarowych Pojęć”
Jerzy Grochocki: „Linie Czterowymiarowych Pojęć”
otwarcie wystawy: 06.09.2019 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
wystawa czynna do 06.10.2019

Sztuka Jerzego Grochockiego wymyka się jednoznacznym kategoryzacjom. Na pierwszym miejscu artysta stawia precyzję i wskazuje punkty odniesienia dla swojej twórczości w konstruktywizmie, minimalizmie i sztuce konkretnej. Obiekty przestrzenne, malarskie i reliefowe oraz geometryczne kompozycje oparte są zawsze na matematycznych regułach i uproszczonej, klarownej formie.

Twórczość Grochockiego wynika bezpośrednio z refleksji teoretycznej. W 1970 r. na drodze rozważań nad takimi tematami, jak kolor, płaszczyzna i przestrzeń, stworzył tzw. system Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni, dając tym samym podwaliny pod swoje unikalne realizacje artystyczne. Matematyczne funkcje, a także utworzony przez Grochockiego ciąg liczbowy, stały się inspiracją do wielu jego kompozycji. „Jeśli sztuka ma być rozpoznawalna jako obiekt twórczej myśli artysty, to nie może być chaosem. Musi istnieć uporządkowanie różnorodności, które kieruje twórczym działaniem. Każde uporządkowanie nosi charakter matematyczny, które opiera się na logice układów, wzorów lub na intuicji matematycznej” – twierdzi Grochocki.

Choć artysta oparcie znajduje przede wszystkim w matematyce, nieobce jest mu jednak także podążanie za intuicją, odwoływanie się do wiedzy czy szukanie punktów odniesienia w naturze czy wyobraźni. Komponował fotomontaże, kolaże z przypadkowych form, modularne obiekty przestrzenne oraz geometryczne układy w wielowarstwowym papierze. Włączał do swoich prac np. elementy z drewna i tworzył malarskie obiekty przestrzenne, nazywając je „Syntezą, Natury z Logiką Geometrii”.

„Moje obiekty wywodzą się z matematyczności otaczającej nas przestrzeni, tej najbliższej i tej nieskończonej, gdzie w procesie twórczym systematyka znaku, przestrzeni i koloru staje się podstawowym narzędziem przekazu, a redukcja rozszerza widnokrąg wyobraźni. (…) We wszystkich moich działaniach dążę do jednoznaczności poprzez syntezę i metodę redukcji do uproszczenia formy. Dążąc do perfekcji twórczej, świadomość podpowiada, że doskonałość idei i realizacji, tak jak każda doskonałość, istnieje wyłącznie w wyobraźni” – dodaje artysta.

Jerzy Grochocki – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1963–1968 pozostawał pod wpływem malarstwa kolorystycznego. W 1967 r. zorganizował malarską grupę artystyczną Grupa 7. Jej wystawy odbyły się w Warszawie (1967), Herning i Archus (Dania, 1968). Pod koniec lat 60. XX w. matematyczno-geometryczne fascynacje zaprowadziły Grochockiego w kierunku sztuki konstruktywistycznej. Stworzył wówczas własny system Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni, który po raz pierwszy był opisany w katalogu wystawy „Znaki i Obszary” w DAP w Warszawie (1970). Grochocki brał udział w przeszło stu wystawach grupowych i indywidualnych w Europie i w USA. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w muzeach i w prywatnych kolekcjach.
ilość odsłon podstrony: 2338
Share |
Ostatnio zgłosili uczestnictwo:
Wydarzenie nie posiada uczestników. Zgłoś swoje uczestnictwo
Komentarze:
Brak komentarzy.
Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Inne wydarzenia:
 tytuł i opisdodane przez
Szkolenie 'Alienacja rodzicielska"
od 2019-09-26 do 2019-09-28
Nasz projekt "Mediacyjne NGO'sy" wszedł w kolejną fazę. W dniach 26-28/09/2019 organizujemy szkolenie pt. "Alienacja Rodzicielska" dla mediatorów/mediatorek rodzinnych działających w ramach NGO z ter
Wystawa / Ryszard Gieryszewski: „Właściwy wybór”
od 2019-09-06 do 2019-10-06
Ryszard Gieryszewski: „Właściwy wybór” otwarcie wystawy: 06.09.2019 (piątek), godz. 18.00 wystawa czynna do 06.10.2019
11. TRIENNALE MAŁYCH FORM MALARSKICH – wystawa pokonkursowa
od 2019-09-06 do 2019-11-03
11. TRIENNALE MAŁYCH FORM MALARSKICH – wystawa pokonkursowa otwarcie wystawy i uroczystość wręczenia nagród: 06.09.2019 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny wystawa czynna do: 03.11.2019
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"