Wydarzenie
Tytuł wydarzenia:Kobiety malują kwiaty - wystawa zbiorowa
Data wydarzenia:od 2018-02-23 do 2018-03-27 (18.00)
Miejsce:Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Organizator:Galeria Sztuki Wozownia
Email:info@wozownia.pl
WWW:http://wozownia.pl/kobiety-maluja-kwiaty-wystawa-zbiorowa
Wydarzenie dodane przez:Galeria Sztuki Wozownia
Data dodania:2018-01-29 12:30
Opis wydarzenia: 
Kobiety malują kwiaty - wystawa zbiorowa
Kobiety malują kwiaty

artystki: Monika Balcerak, Joanna Domżalska, Kinga Łuzińska, Julia Riks

23.02 – 27.03.2018

otwarcie wystawy: 23.02 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

kuratorka: Dorota ChilińskaWystawa studentek Pracowni Multimediów toruńskiego WSP jest próbą zainicjowania dialogu z kulturą uzbecką, w której wychowała się Julia Riks, studiująca od 2015 roku w Zakładzie Plastyki Intermedialnej UMK. W swoim kraju, zgodnie z odgórnie przyjętą zasadą, Julia – jako kobieta – mogła malować tylko kwiaty, bo monopol na wypowiadanie się o rzeczach „ważnych” mają tam wyłącznie mężczyźni. W istocie jednak ani jedne, ani drudzy nie mówią nic, co mogłoby zakłócić panujący porządek.

Co kryje się „pomiędzy kwiatami”, które podobno tak chętnie malują kobiety? Opowieści Julii o Uzbekistanie stały się dla uczestniczek wystawy punktem wyjścia do refleksji nad tym, w jakim otoczeniu żyją, oraz próbą zbudowania relacji, określanej od niedawna w naszym języku mianem „siostrzeństwo”.„Nazywam się Julia Riks, mam 27 lat. W rzeczywistości, moje nazwisko brzmi Riksijewa, skróciłam je, aby było łatwiejsze do przeczytania. Pochodzi od uzbeckiego słowa rysq, co znaczy los. Dostałam to nazwisko po babci. Od niej zaczyna się historia mojej wielkiej rodziny. Była niesamowitą kobietą, bardzo szanowaną, dużo ludzi ją znało. Nasza babcia była Uzbejką, ale niewierzącą. U mnie w kraju ateizm radziecki był bardzo rozpowszechniony, chociaż ludzie byli przywiązani do tradycji. Od dawna ten region był bardzo religijny i komuniści nie mogli tego zmienić do końca. Zwłaszcza, że naród uzbecki jest bardzo cierpliwy. Może znieść wszystko. I dobrze że nie zmienili. W połowie XIX wieku przynieśli ze sobą kulturę zachodnią, nauczyli ludzi czytać i pisać. Była tam kolonia rosyjska, może i teraz jest, nie wiem do końca…”.

Julia Riks (fragment pracy)
ilość odsłon podstrony: 6086
Share |
Ostatnio zgłosili uczestnictwo:
Wydarzenie nie posiada uczestników. Zgłoś swoje uczestnictwo
Komentarze:
Brak komentarzy.
Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Inne wydarzenia:
 tytuł i opisdodane przez
TORUŃ I JEGO HISTORIA CZ. II: NOWOŻYTNOŚĆ
od 2013-12-07 do 2018-12-31 wto śro czw pią sob nie
Toruń i jego historia to wystawa będąca jednym z największych przedsięwzięć ekspozycyjnych Muzeum Okręgowego w Toruniu i zarazem najbardziej oczekiwanych przez miłośników miasta. W swym ostatecznym ks
W hołdzie polskiemu papieżowi
2018-08-19
16 października br. przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra w Watykanie. Z dumą włączamy się w obchody tej okrągłej rocznicy wyjątkowym koncertem. Usłyszymy program składają
Film, Folk i… Sibelius
2018-08-18
Duo Vitare, wiolonczelistka i gitarzysta to duet dość nietypowy, który świeżym spojrzeniem patrzy na muzykę kameralną, wydobywając z cienia zapomniane bądź dotąd nieodkryte dzieła.
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"