2010-03-24 Czas idee wprowadzić w życie

„Pomalujmy śmieciarki!” to jeden z najczęściej komentowanych pomysłów dla miasta. Spytaliśmy się Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania czy można go zrealizować.

Propozycja zmiany wizerunku toruńskich śmieciarek wyszła od pozarządowców z Fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. W ub.r. zorganizowali oni konkurs, na który nadesłano 40 prac. – Dostaliśmy z MPO cyfrowe zdjęcie śmieciarki – mówi Krzysztof Ślebioda z PZR. – Uczestnicy za pomocą programów komputerowych mogli dowolnie ją pomalować. Nie chcieliśmy by pojazd miał tylko inny kolor i ciekawe artystyczne zawijasy, ale żeby pojawiły się na nim hasła związane z edukacją ekologiczną.

Inspiracją dla konkursu była inicjatywa z bliźniaczego miasta Torunia – Filadelfii. Na początku ub.r. pozwolono tam pomalować studentom z Design Center of Philadelphia University 10 śmieciarek.

PZR wysłał również  do kilku firm zapytanie o wycenę zmiany barw samochodów. Okazało się, że pomalowanie dwóch burt to koszt od 3 do 5 tys. zł.

Co na to MPO? – Śledziliśmy ten projekt – mówi Dorota Arczyńska, rzeczniczka instytucji. – Moja pierwsza reakcja była bardzo pozytywna. Samochody po takim liftingu wyglądają na pewno lepiej. Jednak z propozycją związanych jest wiele problemów.

Najważniejszym są oczywiście pieniądze. Po wybudowaniu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w MPO liczą każdy grosz. – Mamy kredyty do spłacenia i nasze priorytety są zupełnie inne, niż malowanie śmieciarek – tłumaczy Arczyńska. – Po Toruniu jeździ ich ok. 20, więc żeby je odnowić trzeba by wydać niemałe pieniądze. Mogłoby być też tak, że pomalowane śmieciarki po kilku tygodniach wyglądałyby mniej estetycznie, niż tradycyjne pomarańczowe pojazdy. Utrzymanie czystości śmieciarek to w polskich warunkach atmosferycznych o wiele trudniejsza sprawa, niż w Philadelphii. (widoczne na obrazku obok)

Urzędnicy odkładają  na razie pomysł na półkę, ale obiecują, że można do niego wrócić, kiedy sytuacja finansowa MPO będzie lepsza.

Marceli Sulecki

Niedługo omówimy kolejne pomysły. W MPO obiecano nam, że instytucja założy konto na portalu. Na razie ma je Urząd Miasta, a w ciągu kilku dni dołączy do niego Miejski Zarząd Dróg. Czekamy na kolejnych decydentów! Bez nich orbiToruń nie będzie tak obywatelski jak być powinien.

ilość odsłon podstrony: 1887
Share |
Komentarze:
Brak komentarzy.
Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Aby wypowiedzieć się na forum musisz być zalogowany
Rewitalizacja Bydgoszczy - konsultacje z NGO
Bydgoszcz. Szkolenie "Inwentaryzacja i środki trwałe"
Bydgoszcz. Szkolenie "Podstawy VAT w jednostkach sektora finansów publicznych"
Bydgoszcz. Szkolenie „Postępowanie w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”
Toruń. Szkolenie "Niepełnosprawność intelektualna. Prowadzenie treningów umiejętności społecznych"
Spotkania dla mieszkańców "W zdrowej i czystej atmosferze"